fbpx

UUDISED

14
sept.

Energiapuit on suurepärane taastuv energiaallikas

Mets on oluline taastuv loodusvara, millest toodetakse bioenergiat. Biomassi baasil toodetavat energiat saab metsadest koristatud puidust, mida nimetatakse energiapuiduks. Sellist puitu kasutatakse energia tootmiseks elektrijaamades ja majapidamistes. Energiapuit koosneb peamiselt raiejäätmetest – okstest ja puude pealsetest – ning kändudest. Samuti peentest puudest ja põõsastest, mida saadakse valgustusraiest, liinitrasside, kraavi- ja teeäärte puhastamisel.

Fossiilkütuste põletamine on kõige olulisem kliimamuutuste põhjustaja ja süsihappegaasi tekitaja. Võrreldes fossiilsete kütustega nagu kivisüsi, maagaas ja nafta, on energiapuit madala süsinikusisaldusega kütus.

Energiapuit on taastuv, sest pärast igat koristust saab kasvatada uut saaki. Puude raiumisel ja põletamisel eralduv süsinik võetakse uuesti üles ja nende asemele kasvavad uued puud, piirates selle mõju kliimale. Säästvalt hangitav energiapuit on hea alternatiiv fosiilkütustele ja sellel on märkimisväärne potentsiaal kliimamuutustega võitlemiseks.

Energiapuit koristatakse metsast pärast lõplikku raiet ja enne metsauuendust. Energia tootmiseks ei kasutata puitu, mida saab kasutada paberipuuna või palgina.

Samuti ei võeta koristamisel ära kõiki raiejääke ega kände: mõned liigid kasutavad oma elutsükli jooksul kõdunevat puitu või surnud kände ja juurestikku. Seega jäetakse pinnase toitainete tasakaalu säilitamiseks kasvukohale vähemalt kolmandik raiejääkidest, mis on ühtlaselt jaotatud koristusalale.

Tuleb arvestada, et energiapuitu ei saa koristada pinnasest, kus toitainete sisaldus on kehv. Samuti on puutüvede koristamisel tähtis kasvukoha viljakus. Tüvesid ei koguta olulistest põhjaveekogudest ega järskudest nõlvadest, et kaitsta vee kvaliteeti ja vältida pinnase erosiooni.

Kõigepealt kuivatatakse energiapuidu raiejäägid raielangil, et vähendada selle tuha- ja niiskusesisaldust. Raidmete ja võsa kuivama jätmine võimaldab lehtedel ja okstel pudeneda enne kokkuvedu. Nii jäävad kõik toitained kasvukohta alles.

Energiapuidu transportimisel on oluline võimalikult suur koormaruum ja turvalisus. Samuti peab efektiivne transport säästma aega ja kütust.

Energiapuidu transportimiseks valmistame eritellimusel EnergyBoxx™ seadet. Tegemist on Soomes väga populaarse tootega juba üle kümne aasta. EnergyBoxx™ on turvaline, kerge ja vastupidav. See on spetsiaalselt loodud suure koguse metsamaterjali vedamiseks. Vaata lähemalt siit: https://foreststeel.ee/tooted/energyboxx/

Allikad:

https://www.upmforestlife.com/interviews/harvesting-energy-wood 

http://vana.loodusajakiri.ee/eesti_mets/artikkel1105_1090.html

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...